Kilka słów o miedziowaniu metali

Kategoria: Blog

Miedziowanie metali

Miedziowanie jest jedną z najczęstszych usług wykonywanych w galwanizerniach, głównie dlatego, że często bywa jedną z warstw przy nakładaniu powłok wielowarstwowych. Miedź ma czerwonawy kolor, krystalizuje w układzie regularnym. Często nakłada się powłoki galwaniczne z miedzi nie tylko jako podkład pod inne metale, ale również ze względu na jej walory ochronne i dekoracyjne.

Powłoki wielowarstwowe

Dlaczego powłoki z miedzi tak chętne używane są przy nakładaniu powłok wielowarstwowych? Przede wszystkim dlatego, że jest stosunkowo tania. Nałożenie powłoki z miedzi pod powłokę z niklu jest tańsze, niż nałożenie dwóch powłok niklu. Dzięki miedzi można więc zredukować koszty. Najczęściej wykorzystuje się ją w powłokach: miedź-nikiel-chrom, miedź-srebro, miedź-srebro-słoto, miedź-nikiel czy miedź-cyna. Miedziowanie ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki niemu możemy zwiększyć odporność korozyjną elementu, z powodu skuteczniejszego zamykania porów podłoża. Powłoka miedziana doskonale mikrowygładza elementy. Dzięki temu element wygląda po galwanizacji bardzo dobrze. Miedziane powłoki mogą być także wykorzystywanie technicznie jako warstwa ochraniająca przed nawęglaniem i azotowaniem.

Typy kąpieli do miedziowania

W galwanizerniach stosuje się najczęściej dwa typy kąpieli do miedziowania elementów. Pierwszy z nich to kąpiele cyjankaliczne. Ta metoda ma kilka podstawowych zalet. Przede wszystkim daje możliwość osadzania powłoki miedzianej na materiałach takich jak stal, stopy cynku, glinu czy magnezu, zapewniając dobrą przyczepność. Po drugie cechuje ją duża wgłębność i zdolność krycia, dzięki czemu daje się dokładnie pomiedziować nawet skomplikowane elementy z dużą ilością detali. Plusem jest też łatwość eksploatacji. Drugą metodą miedziowania są kąpiele kwaśne. Dzięki nim możemy uzyskać inne cechy. Przede wszystkim ich mocną stroną jest doskonała zdolność mikrowygładzania. Kąpiele kwaśne nadają też warstwie miedzi wspaniały połysk. Ta metoda również cechuje się dobrą wgłębnością i zdolnością krycia.