Galwanizacja – tajemnice technologii

Galwanizacja jest technologią stosowaną już od bardzo dawna, a większość osób wie, jaki gwarantuje efekt. Niewtajemniczonym jednak trudno zrozumieć, na jakich zasadach delikatne metaliczne powłoki tak dobrze utrzymują się na powierzchni pokrywanych nimi materiałów. W czym tkwi sekret tej technologii?

Kategoria: Blog

galwanizacja

Galwanizacja, czyli kąpiel w elektrolicie

Technologia galwanizacji wykorzystuje właściwości metali oraz procesy elektrochemiczne, dzięki którym jony pierwiastka tworzącego powłokę osadzają się na przedmiocie. Proces galwanizacji odbywa się w specjalnej kąpieli galwanicznej, czyli w wannie wypełnionej elektrolitem, do której wkłada się poddawane obróbce przedmioty oraz elektrodę. Drugą elektrodą w tym przypadku jest przedmiot metalizowany. Cały zestaw przypomina wielką baterię, w której zachodzą procesy elektrochemiczne powodujące osadzanie się jonów zawartych w elektrolicie cienką warstwą na powierzchni umieszczonego w kąpieli materiału. Elektroda wykonana z tego samego materiału co tworzona powłoka ulega stopniowemu rozpuszczeniu, dostarczając kolejnych jonów do elektrolitu. Przemieszczanie się jonów jest skutkiem przepływu prądu, a także dyfuzji i konwekcji. W elektrolicie mogą znajdować się dwa rodzaje jonów metalu, a wówczas efektem będzie powłoka stopowa.

Ochrona przed korozją

Podstawowym zastosowaniem procesu galwanizacji jest tworzenie antykorozyjnych powłok ochronnych na innych metalach. Najpowszechniej stosowany jest w takich procesach chrom, który wyróżnia wysoka odporność antykorozyjna. Zależnie od wykorzystanych materiałów wykonuje się dwa rodzaje powłok antykorozyjnych – anodowe i katodowe. W pierwszych z nich powłoka wykazuje niższy potencjał elektrochemiczny od materiału bazowego. Jeśli dochodzi do jej uszkodzenia, ognisko korozji koncentruje się na powierzchni i to ona ulega zniszczeniu, a nie zasadnicza konstrukcja. Do procesów tworzenia powłok anodowych zalicza się np. cynkowanie stali. Z kolei powłoki katodowe posiadają wyższy potencjał niż materiał chroniony, dlatego po ich uszkodzeniu korozja rozwija się pod spodem. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie grubych pokryć.