Do czego w zasadzie potrzebna jest galwanizacja?

Kategoria: Blog

galwanizacja

Galwanizacja to w zasadzie potoczna nazwa procesu, który fachowo nazywa się galwanostegią. Polega na pokryciu jakiegoś przedmiotu cienką warstwą metalu. Wyróżniamy różne powłoki galwaniczne: cynkowe, chromowe, srebrne i wiele, wiele innych. Po co w ogóle pokrywać metalowy przedmiot innym metalem?

Jak to się robi?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak taki proces w ogóle jest możliwy. To dosyć prosta reakcja elektrochemiczna. Przedmiot, który ma być pokryty nową warstwą metalu umieszczany jest w tak zwanej kąpieli galwanicznej. W niej, dzięki przepływowi prądu, na kąpanym przedmiocie zaczyna osadzać się inny metal. Tworzy on bardzo mocną warstwę, niezwykle odporną na uszkodzenia mechaniczne.

Jaki ma to cel?

Galwanizacja ma na celu nadanie jakiemuś przedmiotowi nowych, pożądanych cech. Weźmy na przykład felgi samochodowe. Te z oldtimerów są mocno zniszczone i zupełnie nieodporne na wilgoć. Dzięki pokryciu ich warstwą chromu odzyskują swój dawny, oszałamiający wygląd, a do tego stają się odporne na korozję. Podobnie chromuje się zderzaki czy lusterka. Drugim przykładem może być biżuteria. Aby wyglądała modnie i elegancko kolczyki czy wisiorki pozłaca się lub posrebrza. Galwanizacja jest bardzo potrzebna w przemyśle. W branżach takich jak elektronika czy telekomunikacja wiele przedmiotów pokrywa się warstwą miedzi. Miedź ma wyjątkowo dobrze przewodzi prąd i bez możliwości miedziowania niektórych elementów wiele urządzeń po prostu by nie powstało. Część rzeczy galwanizuje się jednak tylko po to, aby miały lepsze właściwości antykorozyjne czy były bardziej odporne na szkodzenia mechaniczne. Przykładem mogą być bramy czy barierki przy zewnętrznych schodach. Pomalowane zwykłą farbą szybko łuszczą się i rdzewieją. Pokryte warstwą metalu pięknie się błyszczą i są odporne na korozję. Z tego samego powodu galwanizuje się również elementy elewacji nowoczesnych drapaczy chmur. Tego zadania podejmują się najlepsze galwanizernie, posiadające odpowiednio duże wanny do kąpieli galwanicznych.