Cynkowanie stali – antykorozyjne powłoki ochronne

Stal jest metalem bardzo popularnym, powszechnie używanym do produkcji dziesiątek otaczających nas przedmiotów i konstrukcji. Rynny, pokrycia dachowe, wiadra, elementy ogrodzeń… to tylko kilka przykładów takich wyrobów. Każdy z nich wymaga zabezpieczenia przed korozją.

Kategoria: Blog

cynkowanie

Cynkowanie – skuteczna ochrona stali

Przeglądając ofertę sklepów z produktami metalowymi, w większości z nich można znaleźć bogaty wybór produktów ze stali ocynkowanej. Producenci podkreślają jej odporność na warunki atmosferyczne i wieloletnią żywotność, dzięki czemu doskonale sprawdza się ona w zewnętrznych elementach architektonicznych. Stal nierdzewna ocynkowana nie jest jednak materiałem całkowicie wolnym od korozji. W rzeczywistości cynkowanie obejmuje jedynie powierzchnię, a stal pod warstwą cynku zachowuje swoje naturalne właściwości i niezmienną strukturę. Podstawową cechą powłoki jest jej anodowy charakter, co oznacza, że uszkodzenie nie powoduje korodowania materiału pod spodem, a ogranicza się jedynie do zewnętrznej warstwy. Powoduje to zmiany wizualne bez naruszania struktury samego produktu.

Technologia cynkowania

Cynkowanie jest stosunkowo prostym procesem galwanizacyjnym, ponieważ sam metal posiada cechy sprzyjające zastosowaniu tej technologii. Jest miękki, kowalny i ma krystalograficzną strukturę. Powłoki cynkowe są bardzo skuteczne, a z pewnością też tańsze od tych z innych metali, dzięki czemu stanowią najlepszy sposób na zabezpieczenie stali i żelaza. W wielu sytuacjach istotna jest też estetyka takich przedmiotów – po ocynkowaniu przypominają nieco swoim wyglądem srebro.

Cynkowanie stali przeprowadzane jest na nowoczesnych, zautomatyzowanych liniach technologicznych. Dodatkowo stosowane są też specjalne powłoki zwiększające skuteczność ochrony antykorozyjnej, jak woski czy uszczelnienia. Powierzchnia ocynkowanej stali poza własnościami antykorozyjnymi zyskuje jeszcze wiele innych zalet. Zalicza się do nich piękny połysk, idealna i jednolita grubość na całej powierzchni, brak narostów na krawędziach i bąbli na cynkowanych powierzchniach.